Used 2023 Thor Motor Coach Hurricane 29M Motor Home Class A
The 2023 Thor Hurricane 29M is a roughly 30-foot Class A gas motorhome built on a Ford F-53 chassis featuring a 7.3L V8 engine and an 8,000-lb. trailer hitch capacity. It includes a full-wall slide-out for spacious living, sleeping accommodations for up to six people, a rear king-size bed, a Dream Dinette, theater seats, and an optional drop-down overhead bunk. Key features include an outdoor kitchen, a 3-burner gas cooktop, a king bed, solid surface countertops, a Ford 7.3L V8 engine, and a one-piece fiberglass front cap.
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
You Save: $124,001
Sale Price: $149,999
Stock# 84336B
Chassis: FORD F-53
Exterior Color: MOUNTAIN AIR HD MAX
Interior Color: FASHION GRAY
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 12 ft 2 in |
| Int Height | 7 ft |
| Interior Color | FASHION GRAY |
| Exterior Color | MOUNTAIN AIR HD MAX |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 18000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Generator | ONAN 4000 WATT |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 20138 |
| Engine | 7.3L TRITON V8 ENGINE |
| Chassis | FORD F-53 |
| Horsepower | 350 hp |
| Torque | 468 ft-lb |
| VIN | 1F65F5DN5N0A00030 |
Hurricane 29M Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


