Used 2023 Newmar Kountry Star 4011 Motor Home Class A - Diesel
Hard to Find! Call Or Text 865-933-7213 Today To Secure Your Pricing! | FEATURES INCLUDE: Wheelchair Accessible • Spartan® Diesel Chassis
View all Kountry Star Floorplans
2023 4011 Features and Options
What Our Customers Are Saying
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Price:
$250,995
You Save: $11,997
Sale Price: $238,998
You Save: $11,997
Sale Price: $238,998
Campers Inn
Location: Knoxville TN
Stock# 115224R
Location: Knoxville TN
Stock# 115224R
Chassis: Freightliner XCR
Stock# 115224R
Chassis: Freightliner XCR
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2023 4011 Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 40 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 10000 lbs |
| GVWR | 38200 lbs |
| Dry Weight | 28700 lbs |
| Cargo Capacity | 9500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 105 gals |
| Grey Water Capacity | 65 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 275/70R 22.5 |
| Furnace BTU | 54000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 16100 |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner XCR |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 276 in |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Norcold Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 48" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 14200 lbs |
| Axle Weight Rear | 24000 lbs |
| LP Tank Capacity | 32 gals. |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR LED TV, BR LED TV |
| Awning Info | Power w/Alumaguard & LED Strip Lighting |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 48200 lbs |
| Shower Type | Wheelchair Accessible |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZACHFC9PCUM6664 |
For more information
Contact Us
Kountry Star 4011 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


