Used 2023 KZ Connect SE C231BHKSE Travel Trailer
Family-Friendly Bunk House • Outside Kitchen • Murphy Bed
Connect... With Family, Friends, The Great Outdoors!
Getting into the action just got easier! The all-new Connect SE is sure to have a floorplan just right for your family. Slideouts make SE feel spacious and welcoming. Modeled after Connect but lighter and lower-priced, the SE is nicely outfitted, including:
- Drop-in cooktop w/ oven & glass cover
- Handcrafted solid maple cabinetry
- Mortise & tenon cabinet doors
- Multi-media sound bar stereo w/ Bluetooth, HDMI & USB charge
- Lamilux exterior fiberglass w/ UVA & UVB resistant gelcoat
- Aerodynamic front profile
- Tufflex Roof w/15-year warranty
GO. CAMP. LIVE.
The Connect SE 231BHKSE will provide your family a great camping experience year after year. This lightweight bunk house has so much to offer. It makes the best use of space by means of a front Murphy bed. During the day, the front of the 231BHKSE is a sofa. At night, pull down the queen size murphy bed to convert this area to a bedroom. This model sleeps up to 8. Equipped with an outside kitchen.
| OPTIONS |
K-Z Advantage Package
K-Z Convenience Package
15K A/C Upgrade
Front Window
Goodyear Tires
RVIA Seal
KZ Connect SE 231BHKSE Highlights:
- Queen Murphy Bed
- Double-Size Bunks
- U-Shaped Dinette
- Outdoor Kitchen
- 19' Power Awning
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $6,905
Sale Price: $24,495
Stock# U5747
Interior Color: Ashwood
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 10 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | Ashwood |
| Hitch Weight | 720 lbs |
| GVWR | 7000 lbs |
| Dry Weight | 5340 lbs |
| Cargo Capacity | 1720 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 14" |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4560 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 19' Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4EZTL2423P7061497 |
Connect SE C231BHKSE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


