Used 2023 Keystone RV Sunset Trail 20ss Crossroads Travel Trailer
CrossRoads Sunset Trail travel trailer SS20SS highlights:
- Murphy Bed
- Jack Knife Sofa
- Linen Closet
- Docking Station
- Microwave
The Sunset Trail SS20SS uses space efficiently but is still very comfortable. Two sofas make up the living area, including one jack knife sofa. A 60" x 80" Murphy bed is located behind the other sofa, and there are two wardrobes and two end tables convenient for your storage needs. The rear corner bath offers both a medicine cabinet and a linen closet, and you will love the roomy radius shower.
With any Sunset Trail travel trailer by CrossRoads RV, the interior offers a stainless steel farmhouse sink with a cover, solid surface kitchen countertops, and a docking station with 12 Volt, USB Port, and 110 Outlets. Also included is a 13,500 BTU air conditioner plus upgraded insulation with roof and floor reflective foil for added comfort, plus sturdy construction elements like a plywood bed board with strut assist, residential wood window trim, and hardwood cabinet doors. Make your lightweight and comfortable RV decision today!
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# UT52459
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 470 lbs |
| Dry Weight | 4310 lbs |
| Cargo Capacity | 3160 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Light |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDTSSH20P5350814 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


