Used 2023 Keystone RV Raptor 423 Toy Hauler Fifth Wheel
SALE PENDING
Keystone Raptor toy hauler 423 highlights:
- Dual Entry Doors
- Loft
- Front Private Bedroom
- Outside TV
- Outside Shower
Don't pass up your chance to camp in true luxury with this toy hauler! You can bring your toys along with a 13' garage area and once you arrive you can set up the electric bed above dual opposing sofas with a table in between for meal times and the loft with a twin bed. There are also dual entry doors to the unit and an area prepped to add an optional washer and dryer. Prepare your meals either indoors at the U-shaped kitchen with a three burner cooktop or head outdoors to use the exterior pull-out kitchen while watching the big game on the outside TV. When mother nature rains on your parade, relax on either the connected two recliners or the 3-seat recliner across from the entertainment center with a fireplace and 50" LED TV. Easily access the shower in the dual entry bathroom and enjoy the convenience of it leading directly into the front private bedroom which has a residential queen bed to lay your head on at night and a wardrobe slide!
Experience a breath of fresh air with one of these Keystone RV Raptor fifth wheel toy haulers! Their rugged construction consists of a walkable one-piece Alpha Super Flex TPO roof with aluminum flashing, G-rated tires, Dyna Span floor decking, and 5,000 lb. frame-welded tie downs to keep your toys in place as you travel. With an on-demand water heater, you can have an endless amount of hot water when you need it. Some unexpected conveniences you will appreciate include an Omni-Chill A/C system to keep you cool on those hot summer days, a Furrion backup camera and HitchVision to prevent damages, and a Generation 3 iN-Command smart automation system with Global Connect to make life easier. Soft-close hardwood cabinetry makes for a quiet closure to enjoy undetected late night snacking, and the MORryde zero-gravity ramp door makes it easy to load and unload your toys. Come find the right one for you today!
I give this dealership and all the employees there a five out of a five star rating. Everyone went above and beyond. They were so helpful with everything. I couldn't be happier with the service there! - Jon
Stock# 800001
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 44 ft |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 3390 lbs |
| Dry Weight | 15533 lbs |
| Cargo Capacity | 3467 lbs |
| Fresh Water Capacity | 94 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 44 gals |
| Tire Size | ST235/80R16G |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 60 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 13 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| TV Info | LR 50" LED TV, BR LED TV, Garage 40" Pull-Down TV, Ext. TV |
| Awning Info | 18' and 15' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFRPV33PR800001 |
Raptor 423 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


