Used 2023 Keystone RV Premier Ultra Lite 25FKPR Travel Trailer
Rear Bedroom with Slide-out!
Keystone RV Premier Ultra Lite 25FKPR travel trailer highlights:
- Front Kitchen
- Dream Dinette
- Rear Private Bedroom with Slide
- Dual Entry Doors
- Docking Station
The chef will love cooking in the front kitchen of this travel trailer! It has plenty of countertop space to prepare their best meals, two pantries for the canned goods, a three burner cooktop, and a 10 cu. ft. refrigerator to keep the perishables fresh. Enjoy your meals at the dream dinette then play a card game or two and even transform it into an extra sleeping space. The 68" Movie Theater Seating also offers a relaxing place to sit while watching a movie and enjoying the fireplace at the entertainment center. Freshen up in the full bathroom with the radius shower with built-in shelves and then lay down on the comfortable king bed slide in the rear private bedroom which conveniently has one of the dual entry doors to the unit!
Camp better in any one of these Keystone RV Premier Ultra Lite travel trailers! They may be light in weight, but they still pack in all of the "glamping" features. The fully walkable roof comes with a one-piece TPO roof membrane and the full front cap comes with KeyShield automotive grade paint and protective liner to help it endure the rigors of the road. Power stabilizer jacks get rid of the hassle that manual crank jacks cause, simply stabilize it at the touch of a finger. The easily accessible docking station has water connections, water heater bypass, KeyTV hookups, stabilizer jack switches, and winterization access. You will notice the HyperDeck flooring is stronger, lighter, and more resilient than the traditional wood laminated flooring. A few Keystone exclusive features you will appreciate include a Tru-fit slide construction, Tuf-Lok thermoplastic duct joiners, color-coded unified wiring, and 4G LTE and WiFi prep. See which one fits your needs today!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $5,300
Sale Price: $27,900
Stock# 49039B
Interior Color: Steel Premier, Ashland Premier
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 28 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | Steel Premier, Ashland Premier |
| Hitch Weight | 795 lbs |
| Dry Weight | 6520 lbs |
| Cargo Capacity | 1080 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Girard Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 19' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDTBLM27PD430953 |
Premier Ultra Lite 25FKPR Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


