Used 2023 Keystone RV Outback Ultra Lite 271UFK Travel Trailer
DUAL ENTRY DOORS - FRONT KITCHEN - REAR PRIVATE BEDROOM - SOFA SLEEPER + MORE - CALL US TODAY @ 920-933-5545
Keystone Outback Ultra Lite travel trailer 271UFK highlights:
- Dual Entry Doors
- Front Kitchen
- Rear Private Bedroom
- Sofa Sleeper
Come see all that this travel trailer has to offer! You will get a good night's rest each night on the 72" x 75" king bed slide, and your furry friend can sleep in there too with the built-in pet kennel underneath. There is even one of the dual entry doors to the unit, and an entrance into the dual entry bathroom which has a 34" radius shower to freshen up in every morning. Head to the front kitchen to brew a cup of coffee at the coffee bar then start frying up some eggs on the three burner cooktop and grab some oatmeal from the walk-in pantry. You can enjoy your meals at the booth dinette and then read the morning newspaper in comfort on the sofa sleeper across from the entertainment center with a 36" fireplace. The sofa sleeper can be switched out for optional theater seating, and the booth dinette can be switched out for the optional table and chairs!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $8,970
Sale Price: $29,995
Stock# CONS109
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 10 in |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 915 lbs |
| Dry Weight | 6840 lbs |
| Cargo Capacity | 1360 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR HDTV |
| Awning Info | 19' Lighted Power with Adjustable Arms |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDT0BN27PB450792 |
Outback Ultra Lite 271UFK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


