Used 2023 Keystone RV Hideout 31BRD Travel Trailer
2 Slideouts / Bunkroom / Dual Entry / Private Queen Bedroom / Outside Kitchen
Keystone Hideout travel trailer 31BRD highlights:
- Large Private Bunkhouse
- Outdoor Kitchen
- Dual Entry
- Private Front Bedroom
You will be quite impressed by the large private bunkhouse on this Hideout travel trailer! This bunkhouse has a slide out for more space, and it also provides you with a 32" x 74" upper bunk above a cube bunk, a 28" x 66" bunk, a 39" x 74" bunk, a wardrobe, and a toy chest. Now your kids can play all day and store their toys when it's time for bed. The full bathroom is located right next to the bunkhouse for easy access at night, and the bathroom also contains the second exterior entry door. The main living area is full of great features as well with a large slide, a jackknife sofa, central vacuum, and it is prepped for a TV and/or fireplace if you choose to add either of those items. You can also choose to add optional tri-fold sleeper sofa in place of the jackknife sofa.
The Keystone Hideout travel trailer and destination trailer will be just what the doctor ordered for a stress-free holiday at your favorite campsite! There are a few exclusive features that you'll only find on a Keystone product, like the color-coded unified wiring, the preparations for 4G LTE and Wi-Fi, the Tuf-Lok™ thermoplastic duct joiners, the in-floor heating ducts, and the Tru-fit™ slide construction. Each model has a power awning for some shade in the afternoon, and the tinted safety glass windows will prevent the harmful UV rays from getting inside. You'll also have blackout night shades that you can close when you want privacy, and the SolarFlex 200 is a solar power system that will refill your battery to operate onboard 12V systems with just one day of peak sun exposure.
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at: $2,390
A 3 year protection plan can be added to this camper for $2,390 or $27/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 144/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# P7241961
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 11 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 870 lbs |
| GVWR | 9600 lbs |
| Dry Weight | 7870 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 69 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST225/75R15D |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 38" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Girard Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
Hideout 31BRD Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


