Used 2023 Keystone RV Cougar Sport 2700BH Fifth Wheel
Half-Ton Towable / Triple Bunks / Mid Kitchen / Full Bath / Private Queen Bedroom
Keystone Limited Edition Cougar Sport fifth wheel 2700BH highlights:
- Triple Double Bed Bunks
- Tri-Fold Sofa Sleeper
- Private Front Bedroom
- U-Shaped Dinette
This limited edition lightweight Cougar Sport bunk model features sleeping for ten or more with triple stacked double bed bunks in the rear bunk room, a large u-shaped dinette that can be transformed into sleep space, as well as a tri-fold sofa sleeper and a queen bed in the private bedroom up front. So, tell the kiddos that they can invite a few friends because there is room for everyone! The u-shaped dinette will seat quite a few of you for meals and even game time, plus the sofa is nearby for even more to kick back on. A fully equipped kitchen with overhead microwave, a three burner range w/oven, and large sink plus storage will make it easy to keep everyone fed and happy. A 10 Cu. Ft. 12 volt refrigerator will keep all of your perishable items fresh, and there are plenty of cabinets for storing snacks and dry goods as well. Head up the steps to the bathroom featuring a shower with skylight, sink with overhead medicine cabinet, and toilet. The private front bedroom takes you away from the hustle and bustle of the main living area and bunkhouse to provide a relaxing retreat including a comfy queen bed, dual nightstands and shirt wardrobes as well as a wardrobe with two drawers along the interior wall for even more storage.
The Cougar Sport structural I-beam frame with stamped steel cross-members and outriggers, plus its laminated sidewalls with five-sided aluminum superstrucure and Alpha Super Flex roof membrane are what active RVers love about the construction of the Cougar line, and the Cougar Sport limited edition models are no exception when it comes to a great package, as well as being smaller and lighter weight than their big brother Cougar models. A one-piece, heated and enclosed polypropylene underbelly means a longer camping season. On the inside, residential shaker style hardwood cabinet doors and decorative crown moulding, plus seamless pressed countertops and an on-demand water heater will make your unit feel even more like home. You are also sure to appreciate the Barnwood style decorative accent wall behind the bed, a porcelain foot flush toilet in the bathroom, plus residential kitchen hardware and so much more.
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at: $2,850
A 3 year protection plan can be added to this camper for $2,850 or $29/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 8.49% APR for 180/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
Stock# P2506226
Interior Color: Driftwood
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 3 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Interior Color | Driftwood |
| Hitch Weight | 1390 lbs |
| GVWR | 9500 lbs |
| Dry Weight | 7520 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs. |
| Water Heater Type | Girard On Demand |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | LR 40" Vizio Smart TV |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
Cougar Sport 2700BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


