Used 2023 Jayco Terrain 19Y Motor Home Class B
RUGGED YET REFINED MERCEDES-BENZ CLASS B DIESEL OFF-ROAD FOR ADVENTUROUS COUPLES
2023 19Y Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
Great service, super friendly and very patient answering a hundred questions. Finance lady Christen was very helpful in getting us the best deal. All wonderful people, thank you all so much. - Tricia
Vogt RV Centers
Location: Leisure RV Center of Greater Houston
Stock# 8559CM
Location: Leisure RV Center of Greater Houston
Stock# 8559CM
Chassis: MERCEDES-BENZ SPRINTER
Exterior Color: PEBBLE GRAY
Interior Color: GRAY
Stock# 8559CM
Chassis: MERCEDES-BENZ SPRINTER
Exterior Color: PEBBLE GRAY
Interior Color: GRAY
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2023 19Y Specifications
| Sleeps | 2 |
| Length | 19 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 1 in |
| Interior Color | GRAY |
| Exterior Color | PEBBLE GRAY |
| Hitch Weight | 500 lbs |
| GVWR | 9050 lbs |
| Dry Weight | 4500 lbs |
| Cargo Capacity | 4550 lbs |
| Fresh Water Capacity | 21.5 gals |
| Grey Water Capacity | 20.5 gals |
| Black Water Capacity | 4.8 gals |
| Fuel Type | GAS |
| Miles | 11959 |
| Engine | MERCEDES-BENN 3.0 L V6 TURBO DIESEL |
| Chassis | MERCEDES-BENZ SPRINTER |
| Horsepower | 188 hp |
| Fuel Capacity | 24.5 gals |
| Wheelbase | 144 in |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | DC |
| Refrigerator Size | 3 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | ELECTRIC |
| Gross Combined Weight | 13550 lbs |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 48 amp |
| VIN | W1W4EBVY6NT118559 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

