Used 2023 Jayco Swift Li 20TL Motor Home Class B
Jayco Swift Li Class B gas motorhome 20TL highlights:
- Rear Wet Bath
- Flip-Out Table
- 13' Awning
- Convection Microwave
Enjoy the open road in this Swift Li coach with your favorite person. You'll love the Ultraleather swivel captain's seats for comfort and the leather-wrapped tilt steering wheel with integrated controls to keep your eyes on the road. The twin beds convert to a king bed for all-around comfort, and there is a 24" TV to watch movies in bed. You can prepare breakfast on the induction cooktop or in the convection microwave, and the 3.1 cu. ft. AC/DC refrigerator will be perfect for milk and eggs. This motorhome also includes plenty of storage space, including overhead cabinets and a large bathroom wardrobe for clothes and necessities.
Each Swift Li Class B gas motorhome by Jayco sits upon a RAM ProMaster 3500 window van chassis for strength, and includes custom-molded, vinyl-wrapped ABS interior wall panels for durability. The roof-mounted 200 watt solar panels will allow you to go off the beaten path, and you'll appreciate the 48V - 210 amp hour smart Lithium battery for 10kW hours of power. Luxury features inside include residential vinyl flooring, a soft-touch vinyl ceiling, Tecnoform European-style cabinetry, and a solid surface kitchen countertop. The JayCommand powered by Firefly will let you control your coach's functions from your phone or tablet, and you can stay connected to the outside world with Winegard Connect 2.0 4G/Wi-Fi/digital TV antenna.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
Stock# U2378P
Chassis: Ram ProMaster 3500 Window Van
| Sleeps | 2 |
| Ext Width | 6 ft 11 in |
| Ext Height | 9 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 2 in |
| GVWR | 9350 lbs |
| Fresh Water Capacity | 18 gals |
| Grey Water Capacity | 14.5 gals |
| Black Water Capacity | 13.0 gals |
| Tire Size | LT225/75R16E |
| Furnace BTU | 17000 btu |
| Fuel Type | Gas |
| Miles | 7677 |
| Engine | 3.6L V6 24V VVT |
| Chassis | Ram ProMaster 3500 Window Van |
| Fuel Capacity | 24 gals |
| Available Beds | Twin Beds with King Conversion |
| Refrigerator Type | AC/DC |
| Refrigerator Size | 3.1 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 1 |
| Water Heater Type | Hydronic |
| TV Info | LR 24" TV on Swivel Bracket |
| Awning Info | 13' |
| Gross Combined Weight | 11500 lbs |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 3C6MRVUG5NE123990 |
Swift Li 20TL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


