Used 2023 Jayco Precept 34B Motor Home Class A
View all Precept Floorplans
2023 34B Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Pete's RV Center
Location: South Burlington, VT
Stock# 91707C
Location: South Burlington, VT
Stock# 91707C
Chassis: Ford F53
Stock# 91707C
Chassis: Ford F53
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2023 34B Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 72 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 235/80R22.5G |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Engine | 7.3L V8 |
| Chassis | Ford F53 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 80 gals |
| Wheelbase | 228 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 16.5 gals |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 28500 btu |
| Basement Storage | 117 cu. ft. |
| TV Info | LR 39" LED HD Smart TV, BR LED HD Smart TV, Exterior LED HD Smart TV |
| Awning Info | 18' Electric with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 26000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 203_91707C |
For more information
Contact Us
Precept 34B Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

