Used 2023 Jayco Jay Flight SLX Western Edition 224BHW Travel Trailer
Jayco Jay Flight SLX Western Edition travel trailer 224BHW highlights:
- Double-Size Bunks
- Full Bath
- Walk-Around Queen Bed
- Two Wardrobes
- Outside Kitchen
The whole group will want to join you on your next camping trip with this trailer! From having a full bathroom with a shower to having double-size bunks with a privacy curtain and a front bedroom with a privacy curtain, this will be one comfortable RV! There is a three-burner range and microwave, plus a 6 cu. ft. refrigerator in the galley kitchen, and a pantry next to the booth dinette which doubles as extra sleeping space. And the cook will have an outside kitchen to utilize as well. The 13' power awning offers an outdoor living space, and there is exterior storage for your outdoor gear.
With any Jayco Jay Flight SLX Western Edition 8'-wide travel trailer, the exterior offers equipment such as l-Class cambered structural steel l-beams, seamless roof material, the Magnum Truss roof system, large exterior downspouts, rooftop solar prep, and an LP quick connect/outside grill prep. There is a mandatory Customer Value package providing even more features such as Goodyear Endurance tires made in the USA, a front diamond plate to protect against debris, and four stabilizer jacks. The interior offers residential-style kitchen countertops, a wood-trimmed mirror in the bathroom, vinyl flooring throughout including slide floors for easy care and durability, and a roof-mounted 13,500-BTU A/C. Take a look and you will be able to pick the right camper for you!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# U3764
| Sleeps | 7 |
| Length | 27 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Hitch Weight | 500 lbs |
| GVWR | 6000 lbs |
| Dry Weight | 4460 lbs |
| Cargo Capacity | 1540 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST205/75R14D |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 13' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1UJBC0BM2P75N0107 |
Jay Flight SLX Western Edition 224BHW Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


