Used 2023 Highland Ridge RV Range Lite Air M-17BH Travel Trailer
Highland Ridge Range Lite Air travel trailer 17BH highlights:
- Bunk Beds
- Exterior Griddle
- 80" Bed
- Booth Dinette
You are going to love this Range Lite Air travel trailer because it is easy to tow, yet it provides you with sleeping space for five with its bunk beds, booth dinette, and front bed. You'll have exterior storage that you can use to bring along fun equipment for everyone to play with, and the 12' power awning will protect you from excessive sun exposure while you're outside. If you want to spend as much time outside as possible, you can even use the exterior griddle to prepare meals. The rest of your favorite appliances are inside in the kitchen where you will find the convection microwave, a two-burner recessed range, and a refrigerator. You also have a full bathroom in the interior where you can take showers and get ready each morning underneath the skylight. The residential vinyl flooring makes this trailer kid- and pet-friendly.
It doesn't take much effort at all to get the Highland Ridge Range Lite Air travel trailer to its next destination! These trailers have been constructed with a Thermal Seal which includes an enclosed and insulated underbelly and fully insulated roof with a PVC roofing membrane. The 15" nitrogen filled off-road radial tires with aluminum rims and rubber torsion axle with increased ground clearance adjustments help you get to your location, and the power tongue jack and stabilizer jacks help set-up run smoothly. The Magnum Roof system is a reliable and durable product that will withstand years of adventures. You also have the ability to add an optional off-grid solar package that comes with a 200W panel and 30AMP controller.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# GS099A
| Sleeps | 5 |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 450 lbs |
| GVWR | 4995 lbs |
| Dry Weight | 3685 lbs |
| Cargo Capacity | 1310 lbs |
| Fresh Water Capacity | 55 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST235/75R15D |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" 12V LED TV |
| Awning Info | 12' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 58TBM0AJ2P3RD3063 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


