Used 2023 Heartland Prowler 240RB Travel Trailer
INCOMING TRADEHeartland Prowler travel trailer 240RB highlights:
- Queen Bed
- Entry Cabinet
- Sofa
- Booth Dinette
- Double Bowl Undermount Sink
Head to the lake in this cozy travel trailer for four! The full rear bath will provide privacy everyone will appreciate, and the front private bedroom will feel just like home. This Prowler kitchen includes everything you need to prepare meals each day, including a three burner cooktop, a microwave oven, and a 10 cu. ft. 12V stainless steel refrigerator for leftovers. This model also includes a 14' power awning with LED lights for outdoor fun and relaxation!
Get ready for comfortable and easy camping with the Prowler travel trailers by Heartland. These models feature durable construction with a performastructure aluminum front wall, a cambered structural steel I-beam frame, and a fully walkable roof. The MEGA bright pass-through storage features 52 cu. ft. of exterior storage with mega sized access doors, LED lights, and a finished interior to keep your gear secure. You'll fall in love with the at-home kitchen the includes Duralast countertops, a residential refrigerator, plus a stainless steel double bowl undermount sink for easy clean-up. These travel trailers also feature panoramic windows, an EZ clean interior, USB charging ports throughout, and many more comforts! Don't let the Prowler travel trailers slip away. Don't let the Prowler travel trailers slip away. Choose your favorite floorplan today!
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $4,000
Sale Price: $21,999
Stock# U-516936
| Sleeps | 4 |
| Length | 28 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 610 lbs |
| GVWR | 6900 lbs |
| Dry Weight | 5000 lbs |
| Cargo Capacity | 1868 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFPB282XPE516936 |
Prowler 240RB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


