Used 2023 Heartland Pioneer BH322 Travel Trailer
Heartland Pioneer travel trailer BH 322 highlights:
- Private Bunkhouse
- Two Bunks & Sofa Base
- U-Shaped Dinette
- Fireplace
- Outside Kitchen
- Exterior Storage Door
Your search is over! This Pioneer has paved the way for the ultimate setup for a larger family or group of friends with its rear private bunkhouse with a space saving sliding door, a sofa base that converts into a 60" x 70" bed below two upper flip down bunks. There is also a handy exterior storage door that allows you to stow items inside for your travels. You will have your own privacy in the front bedroom and your own queen bed and clothing storage. There is a full bathroom to keep everyone clean, and the full kitchen amenities will allow everyone to stay fed. There is an L-shaped counter, a double door refrigerator and a pantry. The large slide includes a U-shaped dinette and sofa for more floor space and easy viewing of the fireplace. And don't forget about the 20' power awning for protection from the elements, and the outside kitchen with griddle.
With any Pioneer dual axle travel trailer or toy hauler by Heartland, there is a hybrid aluminum front profile with aerodynamic radius front cage structure for better wind and water deflection, adding strength and reducing tongue weight. The Pioneer Power Pack provides power stabilizer jacks, a power tongue jack and a power awning, plus the EZ Camp package gives you a black tank flush, an outside shower with hot and cold water, LP quick connect, an outside TV hookup and a flip-down secure step with an XL handle. The interior offers solid surface countertops and a large stainless steel sink with high rise faucet in the kitchen, full linoleum on the main floor and no carpet in slide outs, cable TV hookup with RG6 coax cabling, and crossflow windows allowing the fresh air to circulate through the extra large windows. Make your selection today!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Stock# CT2001025
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 36 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Hitch Weight | 788 lbs |
| GVWR | 9000 lbs |
| Dry Weight | 7436 lbs |
| Cargo Capacity | 1548 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFPB3726PE521211 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


