Used 2023 Heartland Mallard 267FK Travel Trailer
Heartland Mallard travel trailer 267RK highlights:
- Double Slides
- Rear Master Bedroom
- Super King Kong-Sized Storage
- Double Door Refrigerator
Dual entry doors in this travel trailer will allow you to enter in through the main living area/kitchen, or the rear master bedroom. You will love having a king bed to rest on each night, a wardrobe and closet to store your clothes, and a dual entry bath. After you've spent the day outdoors hiking or biking, plan to spend your evening relaxing on the sofa or playing a game at the booth dinette. The front kitchen includes plenty of counter space, two pantries, plus a three burner cooktop to cook meals on.
The Heartland Mallard travel trailer is quite impressive with its innovative features! The flip-down exterior steps and glow-in-the-dark graphics are some of the top exterior features, and the all-new Master Chef kitchen with Infinity edge countertops and a stainless steel undermount sink is one of the top interior features that will make camping life easier. The forced-air heated and enclosed underbelly is a great feature that protects your trailer from the outside weather, and the Wide Traxx axle system, leaf spring suspension, E-Z lube hubs, and aluminum rims all work together to give you a great ride to the campsite. The Mallard has also been prepped for a solar panel, Wi-Fi, and a back-up camera, and it also has a cable-ready hook-up.
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
Stock# UT160527
Interior Color: Urban Cottage, Crystal Bay
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 1 in |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | Urban Cottage, Crystal Bay |
| Hitch Weight | 908 lbs |
| GVWR | 9708 lbs |
| Dry Weight | 6406 lbs |
| Cargo Capacity | 3270 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5SFNB3021PE520284 |
Mallard 267FK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


