Used 2023 Gulf Stream RV Friendship 177BH Travel Trailer
Adventure is Calling....Start at Campers Inn RV now! Appointments Available Contact Us Today!
Gulf Stream Friendship travel trailer 177BH highlights:
- Bunk Beds
- Overhead Cabinets
- Two Burner Cooktop
- Power Awning
- Microwave Above Refrigerator
Layout & Interior Features
-
Designed to sleep ~5 (some listings say up to 6) thanks to a front bed, bunk beds, and a convertible dinette.
-
Bunk beds in rear / side (depending on configuration) make it family-friendly.
-
A booth style dinette that doubles as a bed.
-
Kitchen area with at least a 2-burner cooktop and microwave above refrigerator in many units.
-
Private bathroom with shower and toilet (again depending on exact unit).
-
Standard features: high-performance vinyl flooring, craft-made cabinetry with designer pulls, laminated countertops, white kitchen sink.
Construction & Standard Features
-
One-piece synthetic vinyl roof (in many units) for durability.
-
Radius safety glass windows, seamless synthetic vinyl roof, diamond plate lower front panel.
-
Power awning is standard on many units.
-
30-amp service (common) and 45-amp converter/charger in some specs.
-
USB ports, multiple LED interior lights, pleated shades in more recent spec lists.
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Stock# 110326P
| Sleeps | 5 |
| Length | 20 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 330 lbs |
| Dry Weight | 2810 lbs |
| Cargo Capacity | 1020 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Refrigerator Type | Electric |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G2119P1170665 |
Friendship 177BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


