Used 2023 Gulf Stream RV Ameri-Lite Super Lite 192DS Travel Trailer
Gulf Stream RV Ameri-Lite Super Lite Travel Trailer 192DS Highlights
Two-Burner Cooktop
Full Bath
Queen-Size Murphy Bed
Under-Seat Drawers
U-Shaped Dinette Slide
Are you searching for a travel trailer that balances a compact towing profile with a massive sleeping capacity? Look no further than this intelligently designed unit featuring a U-shaped dinette slide-out, double-size bunks, and a highly versatile Queen Murphy bed. This "best of both worlds" layout allows you to enjoy a comfortable sofa during the day and a walk-around bed at night without sacrificing floor space. The chef can whip up a hearty meal on the two-burner cooktop or take the cooking outdoors to the outside 1/2 kitchen for a true open-air experience.
The full bathroom includes a foot-flush toilet and shower, ensuring you stay refreshed throughout your journey. You’ll also find thoughtful storage solutions everywhere, including under-seat drawers in the dinette, a dedicated wardrobe for your attire, and overhead cabinets for all your camping essentials.
Lightweight Strength & Modern Comfort
If you’re looking for an affordable, lightweight travel trailer that doesn't compromise on durability, the Ameri-Lite Super Lite by Gulf Stream is the perfect match. These models are engineered for easy towing but are packed with residential-style features, such as high-performance vinyl flooring, a crisp white kitchen sink, and craft-made cabinetry with designer pulls. The fabric-wrapped box valances and 6' 8" interior ceiling height create an open, airy atmosphere that makes you feel right at home.
Stay comfortable in any climate thanks to the high-capacity 16,000 BTU furnace and the powerful 13,500 BTU air conditioner. Technology is at your fingertips with multiple USB ports for your devices and a centralized control panel to manage all your unit’s functions. Every model also features a 6-gallon gas DSI water heater, a seamless synthetic rubber roof, and a comprehensive suite of safety features for total peace of mind. Choose your favorite floorplan and start your adventure today!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# UT011905
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 390 lbs |
| Dry Weight | 3580 lbs |
| Cargo Capacity | 1238 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Furnace BTU | 19000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Electric |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1NL1G2214PG011905 |
Ameri-Lite Super Lite 192DS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


