Used 2023 Grand Design Transcend Xplor 260RB Travel Trailer
19' Power Awning; Queen Bed; Power Tongue Jack
View all Transcend Xplor Floorplans
2023 260RB Features and Options
What Our Customers Are Saying
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Price:
$24,995
You Save: $4,000
Sale Price: $20,995
You Save: $4,000
Sale Price: $20,995
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 21168879A
Location: Tampa, FL
Stock# 21168879A
Stock# 21168879A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2023 260RB Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 627 lbs |
| GVWR | 7695 lbs |
| Dry Weight | 6147 lbs |
| Fresh Water Capacity | 62 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | ST205/75R15LRD |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 32" LED HDTV |
| Awning Info | 19' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 573TT3229P8824829 |
For more information
Contact Us
Transcend Xplor 260RB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


