Used 2023 Grand Design Solitude S-Class 3740BH Fifth Wheel
View all Solitude S-Class Floorplans
2023 3740BH Features and Options
Sleeping Capacity: 10 people with four slides and a bath and a half
Living Area: Features spacious living area with a tri-fold sofa, kitchen island and fireplace
Kitchen: Equipped with a 12 cu. ft. refrigerator and other high end residential finishes
Construction: Max Built Construction Package with durable materials and self adjusting brakes
Rockford Fosgate stereo entertainment system. 35,000 BTU high-capacity furnace.
What Our Customers Are Saying
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Blue Compass RV
Location: Wheat Ridge CO
Stock# CT420310
Location: Wheat Ridge CO
Stock# CT420310
Stock# CT420310
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2023 3740BH Specifications
| Length | 40 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Hitch Weight | 2900 lbs |
| GVWR | 16800 lbs |
| Dry Weight | 13884 lbs |
| Cargo Capacity | 2916 lbs |
| Fresh Water Capacity | 91 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 106 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Cooktop Burners | 3 |
| AC BTU | 28500 btu |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 573FS4225PAA14003 |
For more information
Contact Us
Solitude S-Class 3740BH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


