Used 2023 Grand Design Solitude 390RK R Fifth Wheel
View all Solitude Floorplans
2023 390RK R Features and Options
YOU WONT FIND ONE NICER!!! FREE DELIVERY & SETUP!!THIS BEAUTIFUL LIKE NEW 2023 GRAND DESIGN SOLITUDE 390RK-R SUITE IS A 5TH WHEEL LOADED WITH LUXURY!! 43 LONG. 5 SLIDES. UPSTAIRS LARGE KITCHEN WITH KING MASTER SUITE & A HUGE WITH LOTS OF STORAGE. BEAUTIFUL BATHROOM & CLOSET. WASHER/DRYER PREP. MID LARGE LIVING AREA WITH THEATER SEATING & UPGRADED SLEEPER SOFAS. ELECTRIC FIREPLACE & BIG 70" FLAT SCREEN TV. BEAUTIFUL KITCHEN with residential refrigerator, STAINLESS STEEL APPLIANCES, and LOTS OF CABINET STORAGE. FULLY ENCLOSED & HEATED UNDERBELLY. 4 SEASONS PACKAGE WITH UPGRADED INSULATION AND DUAL-PANE WINDOWS. DESIGNED FOR YEAR-ROUND COMFORT IN HOT OR COLD CLIMATES. TANKLESS HOT WATER. 3 COLD A/C UNITS. 50AMP POWER. AUTO-LEVELING SYSTEM. HUGE BASEMENT STORAGE SOLID STEP ENTRY. DUAL AWNINGS WITH LED LIGHTS. LUXURY FEEL THROUGHOUT!!, OUTDOOR KITCHEN, UVW 15000 FACTORY SOLAR OUR PRICE: $59,995. WE HAVE MULTIPLE HIGH-END FIFTH WHEELS TO CHOOSE FROM!!We are located in KENNEDALE, TX. We show RVs 7 DAYS A WEEK BY APPOINTMENT. Call BRET 8178050067 or AMY 8176584633. FREE DELIVERY TO ALL 48 STATES.WE INSPECT & GO THROUGH ALL TRAILERS TO ENSURE OUR CUSTOMERS ARE 100% SATISFIED.¡SE HABLA ESPAÑOL!
What Our Customers Are Saying
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Price:
$59,995
TX Vehicles
Location: Kennedale, TX
Stock# A13001
Location: Kennedale, TX
Stock# A13001
Exterior Color: Aurora, Midnight, Pearl
Stock# A13001
Exterior Color: Aurora, Midnight, Pearl
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2023 390RK R Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Exterior Color | Aurora, Midnight, Pearl |
| Hitch Weight | 2794 lbs |
| GVWR | 19000 lbs |
| Dry Weight | 14562 lbs |
| Fresh Water Capacity | 81 gals |
| Grey Water Capacity | 106 gals |
| Black Water Capacity | 53 gals |
| Tire Size | 17.5" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | 2 |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential French Door |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| TV Info | LR LED Smart TV, BR LED TV |
| Awning Info | 16' Power w/Integrated LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
For more information
Contact Us
Solitude 390RK R Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


