Used 2023 Grand Design Momentum M-Class 395MS Toy Hauler Fifth Wheel
Pre Owned Promise Multi Point Pre Delivery Inspection. Ask our RV Pros for details.
View all Momentum M-Class Floorplans
2023 395MS Features and Options
What Our Customers Are Saying
I want to say thank you for everything that you did. You went way beyond my expectations. Everyone was so helpful. You are all amazing! - Karen
Price:
$99,995
You Save: $5,005
Sale Price: $94,990
You Save: $5,005
Sale Price: $94,990
Campers Inn
Location: Merrimack NH
Stock# 114356X
Location: Merrimack NH
Stock# 114356X
Interior Color: GREY
Stock# 114356X
Interior Color: GREY
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2023 395MS Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 45 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Interior Color | GREY |
| Hitch Weight | 2900 lbs |
| GVWR | 20000 lbs |
| Dry Weight | 15600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 140 gals |
| Grey Water Capacity | 104 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Tire Size | ST215/75R17.5 LRH |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 60 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 3 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| Garage Size | 14 ft |
| LP Tank Capacity | 60 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 11', 12' and 13' Power with LED Lights |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Sunken Tub/Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 573FM4631P1124248 |
For more information
Contact Us
Momentum M-Class 395MS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


