Used 2023 Grand Design Imagine 15RB Travel Trailer
Grand Design Imagine AIM 15RBA travel trailer highlights:
- Murphy Bed
- Booth Dinette
- Full Rear Bathroom
- Interior/Exterior Table
The 2023 Grand Design Imagine AIM 15RB is a lightweight, easily towable travel trailer built for adventurers who want comfort without compromise. At just 19' 11? long with a single-axle design, it’s simple to tow with many midsize trucks and SUVs while offering a surprisingly comfortable and functional interior.
Specs at a Glance
-
Sleeps: Up to 4 people
-
Exterior Length: 19' 11
-
GVWR: 4,795 lbs
-
Dry Weight: 3,594 lbs
-
Fresh/Gray/Black Water: 37/45/37 gal
-
Axles: 1 (single axle)
-
Hitch Weight: 378 lbs
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 21172290A
| Sleeps | 3 |
| Length | 19 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Hitch Weight | 392 lbs |
| GVWR | 4795 lbs |
| Dry Weight | 3547 lbs |
| Fresh Water Capacity | 37 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 37 gals |
| Tire Size | ST225/75R15LRE |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 4.3 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR High Def TV |
| Awning Info | 12' Adjustable Power with LED Lighting |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 573TE2019P7701049 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


