Used 2023 Genesis Supreme Overnighter 12-14.6 FK Toy Hauler Travel Trailer
Genesis Supreme RV Overnighter 12-14.6 FK toy hauler highlights:
- Two Flip Up Sofas
- Exterior Lights
- Tub
- Exterior LP Hookup
You're going to love traveling with this toy hauler! It features 14' 6" of cargo space, a full kitchen, and a full bathroom so you don't have to use public restrooms. After you have whipped up a delicious meal with the 2 burner stove or even the .6 cu. ft. microwave, you can head to either of the opposing flip up sofas both of which transform into your sleeping place. You will also love how convenient it is to have a 110v external electrical outlet and an exterior tool box!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# UT850184
| Sleeps | 2 |
| Length | 31 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Hitch Weight | 1380 lbs |
| GVWR | 8200 lbs |
| Dry Weight | 5140 lbs |
| Cargo Capacity | 3060 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 15 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| Garage Size | 14 ft 6 in |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 7HN1BEK20PP474825 |
Overnighter 12-14.6 FK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


