Used 2023 Forest River RV XLR Nitro 321 Toy Hauler Fifth Wheel
Forest River XLR Nitro toy hauler 321 highlights:
- Bath and a Half
- Front Private Bedroom
- 11' Separated Garage
- USB Charging Stations
- Fireplace
Start camping the right way with this toy hauler! It features a front private bedroom with a king bed for a good night's rest and a wardrobe slide to keep your clothes looking their best. Freshen up each morning in the full bathroom that has a shower/tub to make the little ones bath time easier than ever. While the chef is preparing delicious meals on the cast iron cooktop and 17" oven, others can relax on the sofa slide across from the electric fireplace at the entertainment center. Inside the 11' garage area, you will find opposing gaucho sofas with removable tables in between, a bed above them that can be set up, a half bathroom, and one of the dual entry doors to the unit!
Your road to adventure will be bigger and brighter with one of these Forest River XLR Nitro fifth wheel toy haulers! The 102" wide body not only provides ample interior space, but also packs in all of the luxurious features to make your trips great. A UV resistant gel-coated fiberglass exterior protects it from the outdoor wear and tear, and the fully enclosed "Body-Armor" underbelly with radiant foil layer prevents damage from road debris. You can easily load and unload your toys with the insulated weather proof ramp door, plus the garage has a retractable panoramic screen to bring in natural lighting without the bugs. They truly are one of a kind with features like premium standard recline seating, higher carrying capacities, and Technology package. Come find the model that best fits your needs today!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# HL6126A
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 37 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Hitch Weight | 2585 lbs |
| Dry Weight | 12234 lbs |
| Cargo Capacity | 4351 lbs |
| Fresh Water Capacity | 102 gals |
| Grey Water Capacity | 71 gals |
| Black Water Capacity | 82 gals |
| Tire Size | 16" |
| Fuel Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 20 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 11 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 50" TV |
| Awning Info | 18' Electric with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4FXLH22PF170438 |
XLR Nitro 321 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


