Used 2023 Forest River RV Vibe 25RK Travel Trailer
Forest River Vibe travel trailer 25RK highlights:
- Kitchen Skylight
- Sleeper Sofa
- Dual Entry Bath
- Large Pass-Through Storage
A rear kitchen with plenty of counter space, plus a front master bedroom make this travel trailer feel just like home. You can prepare breakfast on the three burner cooktop, and your crew can dine around the U-shaped dinette. There is also a pantry to store all your non perishables and a kitchen skylight to let natural light in. Get freshened up in the dual entry bath that includes a linen closet and a shower skylight. When it's time to call it a night, the queen bed in the front bedroom will be calling your name!
Each Vibe travel trailer by Forest River includes Hyper Lyte construction and a durable laminated "Aluma Frame" for years of use. The heated and enclosed underbelly allows you to extend your camping season, and the LED-lit exterior speakers will keep the party going as you grill outdoors and visit with family. Inside, you'll find LED lights to keep everything bright and open, a Bluetooth stereo, roller shades for your privacy, and many more amenities per region. These models also include cable and satellite prep and a digital TV antenna with a booster so you can stay connected to the outside world if you choose. Make the easy choice and choose a Vibe travel trailer today!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 4463
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 29 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 634 lbs |
| Dry Weight | 5800 lbs |
| Cargo Capacity | 1834 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR Flatscreen TV |
| Awning Info | 16' One-Touch Electric w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4X4TVBA26PT153706 |
Vibe 25RK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


