Used 2023 Forest River RV Surveyor LEGEND 296QBLE Travel Trailer
FRONT QUEEN BEDROOM--REAR BUNK ROOM--OUTSIDE KITCHEN
Forest River Surveyor Legend travel trailer 296QBLE highlights:
- Dual Entry Doors
- Outside Kitchen
- Large Slide Out
- Walk-Through Bath
- Pass-through Storage
- Private Bunkhouse
This spacious travel trailer is perfect for those who need plenty of sleeping space! There are four bunks in the bunkhouse for little ones or your friends, and the front master bedroom will feel just like home with its queen-size bed and dual drawers. You'll find a sofa and U-shaped dinette within the large slide in the main living area, and there is a walk-in pantry to store food, jackets, or umbrellas. Don't overlook the exterior that includes an outside kitchen, a 21' one touch electric awning, and outside storage!
With any Surveyor Legend travel trailer by Forest River you will enjoy quality craftsmanship, convenient amenities, and at-home comforts. The Azdel composite panels provide a longer-lasting trailer, and the power tongue jack will get you back on the road in no-time. Each model includes the Surveyor Legend Package that comes standard with pleated night shades, an automotive style tinted front windshield, a multi-zone Bluetooth stereo, and more. You'll enjoy the one-touch electric awning with LED lights outdoors, plus rooftop solar prep and rear camera prep to make parking easier than ever. The inside will have you feeling right at home with Surf(x) seamless countertops, Congoleum designer carefree linoleum, residential faucets in the bath and kitchen, plus many more essentials you won't want to camp without.
THIS RV INCLUDES PRIORITY NATIONWIDE RV SERVICE NETWORK
FOR MORE INFORMATION AND GREAT BUYING EXPERIENCE PLEASE STOP BY or GIVE US A CALL AT 215-822-1345 OR STOP BY AND LET US SHOW YOU ALL WE HAVE TO OFFER. CAMPERS INN OF PHILA located at 1651 BETHLEHEM PIKE (RT 309), HATFIELD, PA 19440
SALES DEPARTMENT HOURS;
MONDAY thru THURSDAY TIL 6:00 PM
FRIDAY & SATURDAY's TIL 5:00 PM
AFTER HOURS BY APPOINTMENT
CLOSED SUNDAYS
We strive to make sure Prices, Photos & Description are accurate for this vehicle, the web listing of this vehicle should not be your sole basis for purchasing this RV. Please have salesperson give you a presentation and review the pricing, features and options specific to this RV.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
You Save: $3,998
Sale Price: $29,997
Stock# 106531A
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 10 in |
| Hitch Weight | 804 lbs |
| Dry Weight | 6806 lbs |
| Cargo Capacity | 2798 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 4 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR HD LED TV |
| Awning Info | 21' One Touch Electric with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSVF2XPL045978 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


