Used 2023 Forest River RV Sierra Destination Trailers 420FL Destination Trailer
The 2023 Forest River Sierra 420FL is a 41' 10" luxury destination trailer designed for extended stays, featuring a front lounge layout, five slides, and an island kitchen. Key amenities include residential appliances, opposing hide-a-bed sofas, a 50-inch Smart TV, and a 60,000 BTU on-demand water heater. This is a nice one owner destination trailer that is a perfect RV to live in or place on your lake /river property. Call Kitsap RV at 360-377-0207 with questions or to schedule a viewing appointment!
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $2,000
Sale Price: $48,991
Stock# 6886
Exterior Color: White
Interior Color: Tan
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 41 ft 10 in |
| Interior Color | Tan |
| Exterior Color | White |
| Hitch Weight | 2005 lbs |
| GVWR | 14000 lbs |
| Dry Weight | 11744 lbs |
| Cargo Capacity | 2256 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 104 gals |
| Black Water Capacity | 52 gals |
| Available Beds | 3 |
| Refrigerator Type | Residential |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand |
| TV Info | 1 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| VIN | 4X4TSE829PJ052199 |
Sierra Destination Trailers 420FL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.

