Used 2023 Forest River RV Salem Hemisphere 310BH Travel Trailer
2023 310BH Features and Options
Camping with your family shouldn't require you to sacrifice your living space. With the 310BH, you don't have to. This floorplan offers a MASSIVE outside kitchen, direct viewing of your campsite, a standard 50" TV, and a pantry most houses would dream of. If that wasn't enough, the 310BHI comes standard with stackable washer/dryer prep thoughtfully located in the bedroom closet/wardrobe.
What Our Customers Are Saying
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
Price:
$42,353
You Save: $2,358
Sale Price: $39,995
You Save: $2,358
Sale Price: $39,995
Ketelsen RV
Location: Dewitt
Stock# 18487
Location: Dewitt
Stock# 18487
Stock# 18487
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2023 310BH Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 3 |
| Length | 38 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1245 lbs |
| GVWR | 11445 lbs |
| Dry Weight | 9333 lbs |
| Cargo Capacity | 2112 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | 1 |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| VIN | 4X4TSBG20PU091651 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


