Used 2023 Forest River RV Salem Hemisphere 271RL Fifth Wheel
Coachmen RV Chaparral Lite fifth wheel 30RLS highlights:
- Island
- Triple Slide Outs
- Residential Pantry
- Theater Seating
This Coachmen Chaparral Lite fifth wheel model 30RLS features triple slide outs and a rear living layout where you can easily entertain a guest or two or just come relax at the theater seats while watch TV at the entertainment center. The island in the kitchen features extra counter space as well as the double sink. Along the interior wall in the kitchen you will find a residential pantry where you can stock up on your dry/canned goods. The bathroom has two entry doors - one from the hallway and one from the private front bedroom! For a truly enjoyable and relaxing camping trip, you will want this model!
When you are ready to head out and enjoy more time camping, then let the Coachmen Chaparral Lite fifth wheels be the answer to your camping needs. There are plenty of storage areas for all of your camping gear, plus the rear fold down bike rack allows you to easily bring your bikes so you can ride around the campground or nearby trails. With packages such as the Polar Package or the Dry Camping Package you can easily camp in cooler weather or at more rustic locations!
Meet the owner in Buffalo and talked to him and gave him a pair of gloves to dump his RV, what a pleasant guy to visit with. I would go in when I’m ready to buy. - Sheldon
Stock# UT970308
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1445 lbs |
| GVWR | 11000 lbs |
| Dry Weight | 8981 lbs |
| Cargo Capacity | 2019 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Tire Size | 15" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" x 34" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 11' Electric |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TSBC25PU091263 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


