Used 2023 Forest River RV Salem FSX 190RTX Toy Hauler Travel Trailer
Forest River Salem FSX Platinum Edition toy hauler 190RTX highlights:
- Platinum Edition
- Two Sofa Sleepers
- Queen Bed
- Full Bathroom
- Party Patio
- Outside Shower
There is plenty of room in this toy hauler for your off-road toys and to comfortably live at the campsite! The 3,000 lb. ramp door makes it easy to load your toys, the 1,500 lb. tie downs will keep them securely in place, and the party patio with 1,500 lb. max weight capacity is the perfect place to socialize together and share stories. Keep your bellies full with the two burner cooktop and your perishables fresh with the 11 cu. ft. frost free refrigerator. Everyone will have a comfortable place to sleep between the two 30" x 72" sofa sleepers and the front queen bed with a shelf above and wardrobe to keep your clothes looking nice, plus there is a USB charger and 110V outlet to keep your electronics at 100%. Freshen up each morning in the full bathroom with the shower with a skylight above for natural lighting!
The Forest River Salem FSX travel trailers and toy hauler travel trailers are ultra comfortable and lightweight, perfect for first time or seasoned campers alike! You will love how easy it will be to relax with residential features that will make your space feel just like home, and the durable construction means you can enjoy your RV for years to come. There are a wide variety of floorplans to choose from, including couple's trailers, bunk models, and toy haulers, all with full bath and kitchen amenities and plenty of storage for all your gear!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $4,845
Sale Price: $24,999
Stock# PY012747
| Sleeps | 4 |
| Length | 25 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 595 lbs |
| Dry Weight | 4788 lbs |
| Cargo Capacity | 3107 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Frost Free 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 36" x 24" |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 17 ft |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Power w/Adjustable Legs and LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TSMU22PY012747 |
Salem FSX 190RTX Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


