Used 2023 Forest River RV Salem FSX 167RBKX Travel Trailer
SUV Towable / Rear Bathroom / Booth Dinette / Mid Kitchen / Queen Murphy Bed
Forest River Salem FSX Platinum Edition travel trailer 167RBKX highlights:
- Platinum Edition
- Murphy Bed
- Full Rear Bathroom
- Booth Dinette
- Outside Shower
- Pass-Through Storage
This compact travel trailer may only be 3,000 lbs. but it is still feature-packed! The front Murphy bed has a queen bed to sleep on at night and a sofa with storage access to sit on during the day. Grab some eggs from the 11 cu. ft. frost free refrigerator then fry them up on the three burner cooktop and enjoy them at the booth dinette with a large window to look out at your beautiful scenery. Freshen up each morning in the full rear bathroom with the shower with a seat and keep the dirt outside where it belongs with the outside shower with hot and cold water. You will also enjoy the 12' power awning with LED lights that will allow you to visit outdoors each evening!
The Forest River Salem FSX travel trailers and toy hauler travel trailers are ultra comfortable and lightweight, perfect for first time or seasoned campers alike! You will love how easy it will be to relax with residential features that will make your space feel just like home, and the durable construction means you can enjoy your RV for years to come. There are a wide variety of floorplans to choose from, including couple's trailers, bunk models, and toy haulers, all with full bath and kitchen amenities and plenty of storage for all your gear!
*NOTE: There is a soft spot in the wall inside the left bedside wardrobe due to past water intrusion. It has since be sealed. We will be happy to show you what we found when you come in person to see if it is the right bargain for you.
*This unit has undergone a complete pre-delivery inspection (PDI) and functional systems check. Major systems (water, electrical, propane, appliances, etc.) have been tested and verified to operate properly at the time of sale, or any non-functioning systems have been disclosed. Typically eligible for 3 years coverage with an available service contract at: $1,599
A 3 year protection plan can be added to this camper for $1,599 or $20/mo*. Ask our team for details!
*Payments are based on 9.24% APR for 120/mo with no taxes included and no money down for qualified applicants. SR1 does not believe in dealer fees. We provide the most transparent pricing in the industry. You will not be charged doc, prep, or destination fees. Please click "get financed" above, to submit an application. We will reply ASAP to the application. Price, information, and availability are subject to change at any time, therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-622-0672.
I was working in Gillette for the day and had furnace issues , called and asked if they could help me out. They were very helpful and were able to fix it and get me on my way. This was all done in no time and without an appointment. Great experience - Von
Stock# PN801796
| Sleeps | 3 |
| Length | 21 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Hitch Weight | 350 lbs |
| GVWR | 4815 lbs |
| Dry Weight | 3662 lbs |
| Fresh Water Capacity | 43 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | Frost Free 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" x 24" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 12' Power w/Adjustable Legs and LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
Salem FSX 167RBKX Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


