Used 2023 Forest River RV Salem Cruise Lite Platinum 263BHXLX Travel Trailer
This unit is sold AS IS...
Forest River Salem Cruise Lite Platinum Edition travel trailer 263BHXLX highlights:
- Dual Entry Doors
- Walk-In Pantry
- Upgraded Fireplace
- Exterior Camp Kitchen
- Pass-Through Storage
- Smooth Fiberglass Exterior
If you're looking for a travel trailer that will meet your family's needs then this one is for you! The kiddos will enjoy a good night's rest on the rear corner double-size bunk beds and you will enjoy a good night's rest on the custom king bed inside the front private bedroom. You can also transform the U-shaped dinette and Versa-lounge into extra sleeping spaces. One of the dual entrances leads directly into the rear corner bathroom which has a walk-in shower so you can get clean and refreshed each morning. The walk-in pantry is big enough to store your favorite snacks and the oversized 11 cu. ft. refrigerator will keep your beverages nice and cold. There is also an exterior camp kitchen you are sure to love!
Each one of these Forest River Salem Cruise Lite travel trailers offer quality and value with a full list of great features! They are built with a fully walkable, one piece SuperFlex roof, a powder coated I-beam frame, a cambered chassis, and a triple seal slide system. The aerodynamic front radius profile makes it easier to tow these units, and the diamond plate rock guard will keep your unit protected while traveling down the road. Some of the new features you will enjoy are the upgraded bedroom bedding, Tuscan Villa flooring pattern, upgraded kitchen backsplash, and mirrored front fireplace, plus more!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 2160
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 682 lbs |
| Dry Weight | 6004 lbs |
| Cargo Capacity | 1828 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | Frost Free Double Door |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' Power w/ Adjustable Legs |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSMB26P7431192 |
Salem Cruise Lite Platinum 263BHXLX Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


