Used 2023 Forest River RV Salem Cruise Lite 24RLXL Travel Trailer
Call Jeff for information! 469-237-6488Forest River Salem Cruise Lite travel trailer 24RLXL highlights:
- Fireplace
- Custom King Bed
- Walk-Through Bathroom
- Bluetooth Sound Bar
- Central Command Center
This travel trailer is packed full of features, but is still lightweight coming in at just over 5,000 lbs.! You will feel right at home in the front master bedroom with a custom king bed that has closets on either side, CPAP storage, and a walk-in closet to keep your clothes looking their best. The walk-through bathroom has a walk-in shower with fiberglass surround and a skylight above for added natural lighting as you get ready. The U-shaped dinette slide has a panoramic window for you to enjoy your beautiful scenery as you eat dinner, and there is a fireplace at the entertainment center for a relaxing evening indoors. There is a pass-through storage area to store your outdoor camping gear, and a 16' power awning and exterior speakers to crank up the tunes!
Each one of these Forest River Salem Cruise Lite travel trailers offer quality and value with a full list of great features! They are built with a fully walkable, one piece SuperFlex roof, a powder coated I-beam frame, a cambered chassis, and a triple seal slide system. The aerodynamic front radius profile makes it easier to tow these units, and the diamond plate rock guard will keep your unit protected while traveling down the road. Some of the new features you will enjoy are the upgraded bedroom bedding, Tuscan Villa flooring pattern, upgraded kitchen backsplash, and mirrored front fireplace, plus more!
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Stock# 5973
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Hitch Weight | 550 lbs |
| GVWR | 3444 lbs |
| Dry Weight | 5063 lbs |
| Cargo Capacity | 2487 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | ST205/75R14/D |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | Frost Free Double Door |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power w/ Adjustable Legs |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSMZ23P7431785 |
Salem Cruise Lite 24RLXL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


