Used 2023 Forest River RV Salem 32BHDS Travel Trailer
BUNK HOUSE, OUTSIDE KITCHEN, FIREPLACE THIS IS GLAMPING AT IT'S FINEST!Forest River Salem travel trailer 32BHDS highlights:
- Dual Entry
- Outdoor Kitchen
- Private Bunkhouse
- Pass-Through Storage
- Fireplace
- U-Shaped Dinette
Your family will sleep comfortably with a private bunkhouse in the back and a private bedroom up front in this Salem travel trailer! Two entry doors allow you to enter this unit quickly and easily, and the SolidStep steps will provide a safe and solid entrance while you load up your gear. The large slide in the main living area holds the U-shaped dinette to enjoy your meals at and a Versa Lounge so that you can have enough space to adjust the furniture however you need it to work for you. This model also includes a custom king bed in the front bedroom for a great night's rest!
Please review the information provided on our website, which includes factory brochures, specs, pictures, and even videos of most campers and RVs. We strive to provide as much information as possible to help you make a more informed decision.
Our discounted price of $29,900 is haggle-free/firm (whether you pay cash, finance, or trade). Unlike many other RV dealers, Parkway RV Center does not charge any doc fees, prep fees, clean-up fees, destination fees, walkthrough education fees, etc. Don't fall for the big RV dealer fee scam as all those fees are 100% dealer profit.
This includes a major systems inspection performed by our service techs after purchase. We will verify the roof air, refrigerator/freezer, slide-outs, generator (if equipped), water, and LP systems, all of which function as intended. In addition, the buyer always has the option and is encouraged to have a 3rd party inspection done at their expense. For a complete list of everything we go over in our service checkout, please contact one of our salespeople.
We offer bank financing with approved credit and a down payment. We can assist you in arranging local delivery or refer you to a reputable delivery company offering long-distance nationwide delivery. Always call our sales department at 706-965-7929 to verify availability before coming to look.
Your RV or camper will come with a starter kit, which includes a black water hose, a fresh water hose, a water reducer, toilet paper, and chemicals for your black tank. Everything you need to start your camping adventures. We’re also affiliated with companies that give you 21 days of free camping at their select RV resorts.
Parkway RV Center has sold RVs and Campers to all 50 states, plus Canada, Europe, and even Australia.
So you are never too far away for us to save you money on a New or Pre-owned RV!!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $3,000
Sale Price: $29,900
Stock# 8352
| Sleeps | 10 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 859 lbs |
| Dry Weight | 7993 lbs |
| Cargo Capacity | 1826 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 57 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | Double Door Frost Free 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Power w/ Adjustable Legs |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSMH23PA335479 |
Salem 32BHDS Reviews
-
Amazing!
2017 Salem 32BHDS
What I liked most: For the price, you can't beat it.
What I'd improve: More weekends in a year.9 years ago | Chris B. from Port Saint Joe, FL
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


