Used 2023 Forest River RV Rockwood Signature 2622RK Fifth Wheel
View all Rockwood Signature Floorplans
2023 2622RK Features and Options
-NEWPORT ASH-STONE INTERIOR
-STANDARD PACKAGE E
-2 SLIDE TOPPERS
-2nd A/C in Bedroom
-EXTRA MAXXAIR VENTILATION FAN & VENT COVER - L.R./KITCHEN
What Our Customers Are Saying
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Arrowhead Camper Sales. Inc.
Location: Mayfield, KY
Stock# U03827
Location: Mayfield, KY
Stock# U03827
Exterior Color: White, Champagne
Interior Color: Chocolate, Stone
Stock# U03827
Exterior Color: White, Champagne
Interior Color: Chocolate, Stone
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2023 2622RK Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 30 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 1 in |
| Interior Color | Chocolate, Stone |
| Exterior Color | White, Champagne |
| Hitch Weight | 1410 lbs |
| Dry Weight | 8469 lbs |
| Cargo Capacity | 1527 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Auto Ignition Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 20' Power with Adjustable Rain Dump and LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
For more information
Contact Us
Rockwood Signature 2622RK Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


