Used 2023 Forest River RV Rockwood 2280BHESP Folding Pop-Up Camper
Features Front Deck Storage, Booth Dinette, Gaucho/Bed, Hot Water Package, Outside Griddle, and 200W roof mount solar panel. Call Today! 352.787.7744
2023 Forest River Rockwood 2280BHESP (ESP Series)
Lightweight, Rugged, and Adventure-Ready
Take your camping off the beaten path with this Extreme Sports Package (ESP) Rockwood! Designed for durability and versatility, this pop-up combines rugged off-road capability with smart features like solar, heated beds, and a front cargo deck—perfect for hauling bikes, kayaks, and gear.
Key Highlights:
- Extreme Sports Package (ESP) Off-Road Upgrade
- Front Cargo Deck (28" x 84")
- King & Queen Tent Beds
- Sleeps Up to 6–7
- Outside Griddle
- 200W Solar Panel w/ Inverter
- Heated Mattress Pads
- 15" Mud Rover Off-Road Tires
Bedroom & Bathroom
- King front tent-end bed
- Queen rear tent-end bed
- Convertible dinette and gaucho for extra sleeping
- Cassette toilet/shower
Rear Living & Dining
- Booth dinette for meals or extra sleeping
- Gaucho sofa for lounging or guests
- Open floorplan with excellent airflow and visibility
- Large screened tent windows for that outdoor feel
Kitchen & Storage
- 3-burner cooktop
- 12V refrigerator (approx. 1.7–1.9 cu ft)
- Interior sink
- Exterior griddle for outdoor cooking
Exterior & Outdoor Living
- Heavy-duty front deck for bikes, coolers, and gear
- Power roof lift for quick and easy setup
- Awning with LED lighting
- Exterior spray port (hot/cold)
- Roof rack system for additional storage
Be sure to ask your sales associate about the full Outdoor / ESP Package that stands out with off-road capability and upgraded durability.
Construction & Quality
- Powder-coated steel frame
- Vacuum-bonded fiberglass roof (no center seam)
- Vinolon Supreme tent material
- Aluminum bed frames
- Off-road lifted frame with upgraded suspension
- 200W solar panel with inverter for off-grid capability
Why Choose Campers Inn RV of Leesburg?
We make RV shopping easy. Our experienced team offers honest guidance, competitive pricing, and full support after the sale. With complete sales and service facilities, you can enjoy your Rockwood with confidence.
- Family-Owned & Operated
- Large Selection of RVs
- Full-Service Dealership
- RV Financing Available
Visit or Call Today
Campers Inn RV of Leesburg
3230 US HWY 441/27, Fruitland Park, FL 34731
Phone: (352) 787-7744
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
Stock# 96259A
Exterior Color: Gray Sport with black accents.
Interior Color: Autumn Wood- Leesburg
| Sleeps | 6 |
| Length | 18 ft 7 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 6 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | Autumn Wood- Leesburg |
| Exterior Color | Gray Sport with black accents. |
| Hitch Weight | 338 lbs |
| GVWR | 3338 lbs |
| Dry Weight | 2578 lbs |
| Cargo Capacity | 1260 lbs |
| Fresh Water Capacity | 20 gals |
| Grey Water Capacity | 12 gals |
| Black Water Capacity | 12 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Generator | Not factory-installed |
| Available Beds | Two Tent End |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 1.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 0 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 2700 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 12V outlet & mount location |
| Awning Info | 10' 6" with LED Lighting |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Wet/Bath Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Open Length | 23 ft 9 in |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4CFM615PD318020 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


