Used 2023 Forest River RV R Pod RP-196 Travel Trailer
SOLID AND EASY TO TOW!Forest River R-Pod travel trailer RP-196 highlights:
- Rear Kitchen
- Sofa
- RV Queen Bed
- Dual Wardrobes
- Front Windshield
This is the perfect travel trailer for a couple or a smaller family, so pack your bags and get ready for an adventure in this R-Pod! After you've set up camp and had a look around the campgrounds, you can prepare lunch on the two-burner cooktop and in the convection microwave found in the rear kitchen. There is a convenient refrigerator and pantry to store your favorite snacks and perishables, plus overhead compartments for more items. The full bath allows you to skip the camp's facilities, and the exterior pass-through storage provides space for you to bring along the fishing poles!
The Forest River R-Pod travel trailer is an excellent choice for lightweight towing! With convenient features like the Azdel composite panels that will completely withstand water damage and designer Carefree flooring that will make it easy to clean up messes, this is a great choice for easy living. The R-Pod has LED exterior lights, outside speakers, and self-adjusting brakes for convenience. Step inside to find decorative window treatments, shaker style cabinetry, seamless kitchen countertops, and a 6' 6" interior height to provide ample room to relax.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $3,905
Sale Price: $29,995
Stock# BGCON078
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 22 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Hitch Weight | 517 lbs |
| Dry Weight | 4040 lbs |
| Cargo Capacity | 1347 lbs |
| Fresh Water Capacity | 30 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 205/75/R15 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR 28" 12V LED TV |
| Awning Info | 11' Power w/LED Light Strip |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TRPV1X9B031200 |
R Pod RP-196 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


