Used 2023 Forest River RV Forester Classic 2501TS Ford Motor Home Class C
Super Nice. 16k Miles. Full Body Paint.Forest River Forester Classic 2501TS
Class C Gas Motorhome
Rear Bedroom, Cab Over Bunk, U-Shaped Dinette, Outside Shower
The Forest River Forester Classic 2501TS is a well-designed Class C motorhome built for comfortable travel and easy camping adventures. With a spacious slide layout, private rear bedroom, and additional sleeping space throughout, this Forester offers the flexibility families and couples are looking for in a used Class C RV for sale. Whether you are planning weekend getaways, cross-country road trips, or campground stays, the 2501TS delivers comfort, storage, and drivability in one easy-to-manage motorhome.
- 16k Miles
- Hydraulic auto level
- Full Body Paint
- Cab over bunk
- U-shaped dinette
- Outside shower
Inside, the large slide helps open up the main living area, giving the coach a roomy feel while still remaining easy to drive and maneuver. The U-shaped dinette creates a comfortable place for meals, relaxing, or game nights, while also converting into additional sleeping space when needed. Above the cab, the oversized bunk area provides another sleeping option or extra storage for longer trips.
The kitchen is equipped with everything needed for camping and travel, including a large 10.7 cu. ft. 12V refrigerator, three burner cooktop, microwave, sink, and a convenient flip-up countertop extension for additional prep space. Storage throughout the kitchen and living area helps keep everything organized while on the road.
In the rear of the coach, the private bedroom features a queen bed slide, wardrobe storage, and a 12V TV setup for relaxing at the end of the day. The split bathroom layout provides additional convenience by separating the shower from the toilet and sink area, making it easier for multiple people to get ready at the same time.
Forest River built the Forester Classic lineup with comfort and durability in mind. Features like the EZ Ryde premium suspension system help provide a smoother driving experience, while heated holding tanks and enclosed valves help extend your camping season. Additional features such as gel coat fiberglass exterior walls, backup and side view cameras, keyless entry, blackout roller shades, and premium captain’s chairs all add to the overall comfort and convenience of this Class C motorhome.
If you have been searching for a used Forest River Forester, Class C motorhome for sale, or a family-friendly RV with sleeping space and modern features, this Forester Classic 2501TS is a great option to consider.
If this one isn’t the right fit, browse our other Certified Used Motorhomes, Class C RVs, Travel Trailers, Fifth Wheels, and Toy Haulers at Blue Star RV in Holland, MI.
Blue Star RV, Holland, MI
Call or Text Brandon: 616-953-9973
Absolutely amazing and so kind! We have a hybrid travel trailer and we were getting tossed around traveling from the Denver area to Miles City Mt. During the trip we had a mishap with an hidden and illplaced clearance bar that resulted in roof damage and antenna damage. We called them from Douglas, Wy to see if they could at least install an anti-sway system. They were ready for us the minute we pulled - Lindsay
Stock# 16179
Chassis: Ford
Exterior Color: Standard, Diablo Red, Midnight Blue
Interior Color: Marble, Fieldstone
| Sleeps | 5 |
| Slides | 3 |
| Length | 27 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Marble, Fieldstone |
| Exterior Color | Standard, Diablo Red, Midnight Blue |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 11873 lbs |
| Cargo Capacity | 2627 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Generator | 4.0KW Onan |
| Fuel Type | Gas |
| Engine | E450 |
| Chassis | Ford |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 182 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 41 lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 50 cu. ft. |
| TV Info | BR 12V, Bunk LED |
| Awning Info | 18' Power w/ LED Lights |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FN2PDD23426 |
Forester Classic 2501TS Ford Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


