Used 2022 Winnebago Micro Minnie 1708FB Travel Trailer
Go big on adventure with this compact 2022 masterpiece! Featuring premium JBL sound, a plush front queen, and nimble towing, it’s built for epic escapes. Call 502-955-7484 to claim your getaway today!
2022 1708FB Features and Options
What Our Customers Are Saying
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Price:
$24,950
You Save: $7,455
Sale Price: $17,495
You Save: $7,455
Sale Price: $17,495
Campers Inn
Location: South Louisville
Stock# 95355A
Location: South Louisville
Stock# 95355A
Stock# 95355A
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2022 1708FB Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 19 ft 5 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Hitch Weight | 340 lbs |
| GVWR | 5000 lbs |
| Dry Weight | 3360 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | ST235/75R15 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.3 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 24" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR LED TV |
| Awning Info | 10' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Angled |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 54CTM2F29N3070317 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


