Used 2022 Tiffin Motorhomes Allegro Bus 45OPP Motor Home Class A - Diesel
Master suite; kind bed; theatre seating; fireplace
2022 45OPP Features and Options
Experience the pinnacle of luxury travel in this preowned 2022 Tiffin Motorhomes Allegro Bus 45OPP, now available from LazyDays powered by Camper’s Inn. Designed for travelers who expect first-class comfort on every journey, the Allegro Bus 45OPP combines premium craftsmanship, powerful performance, and residential-style elegance in one of the most sought-after luxury diesel motorhomes on the market.
What Our Customers Are Saying
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Price:
$399,995
You Save: $20,000
Sale Price: $379,995
You Save: $20,000
Sale Price: $379,995
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 112901A
Location: Tampa, FL
Stock# 112901A
Chassis: PowerGlide XSP
Stock# 112901A
Chassis: PowerGlide XSP
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2022 45OPP Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 4 |
| Length | 45 ft |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Hitch Weight | 15000 lbs |
| GVWR | 51000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 100 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 55 gals |
| Tire Size | 315/80R22.5 |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 29525 |
| Engine | Cummins L9 |
| Chassis | PowerGlide XSP |
| Horsepower | 450 hp |
| Fuel Capacity | 150 gals |
| Wheelbase | 323 in |
| Available Beds | King |
| Torque | 1250 ft-lb |
| Refrigerator Type | Stainless Steel Residential |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 17000 lbs |
| Axle Weight Rear | 23000 lbs |
| Axle Weight Tag | 13300 lbs |
| Water Heater Type | Hydronic |
| AC BTU | 45000 btu |
| Basement Storage | 257 cu. ft. |
| TV Info | Cab Flat Panel TV, LR Lift TV, BR TV, Ext Flat Panel TV |
| Awning Info | Girard Power Door and Patio |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 66000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5VBBA89A4NA122160 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


