Used 2022 Thor Motor Coach Magnitude RS36 Motor Home Class C
Bath and a half; master suite; full wall slide
2022 RS36 Features and Options
What Our Customers Are Saying
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Price:
$186,995
You Save: $27,000
Sale Price: $159,995
You Save: $27,000
Sale Price: $159,995
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 21174853
Location: Tampa, FL
Stock# 21174853
Chassis: Ford F-600
Stock# 21174853
Chassis: Ford F-600
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2022 RS36 Specifications
| Sleeps | 6 |
| Slides | 2 |
| Length | 37 ft |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 12 ft 7 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 12000 lbs |
| GVWR | 22000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 75 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 71 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 26608 |
| Engine | 6.7L Power Stroke V8 4 X 4 Turbo Diesel |
| Chassis | Ford F-600 |
| Horsepower | 330 hp |
| Fuel Capacity | 68 gals |
| Wheelbase | 267 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | RV King |
| Torque | 825 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door Residential with Ice Maker |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 68 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| Basement Storage | 83 cu. ft. |
| TV Info | Cab 39" TV, BR 32" TV, Ext. 32" TV |
| Awning Info | 14' Power with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 43000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 1FDFF6LT0NDA06412 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


