Used 2022 Thor Motor Coach Freedom Elite 27FE Motor Home Class C
2022 27FE Features and Options
Thor Motor Coach Freedom Elite 27FE Class C gas motorhome
Call for details: 912-296-8948
What Our Customers Are Saying
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Southland RV
Location: Savannah, GA
Stock# SAV7484A
Location: Savannah, GA
Stock# SAV7484A
Chassis: Ford
Stock# SAV7484A
Chassis: Ford
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2022 27FE Specifications
| Length | 29 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 3 in |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 8000 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 34.5 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 18193 |
| Chassis | Ford |
| LP Tank Capacity | 40.9 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Awning Info | 20' |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| VIN | 1FDXE4FN8MDC37808 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


