Used 2022 Sunset Park RV Sunray Classic 109 Travel Trailer
NOTE: The attached video is for detailed information only. It is not representative of actual inventory, Our used unit may or may not have the pictured options on it, see photos.
Sunset Park RV Sunray travel trailer 109 highlights:
- Outdoor Kitchen
- 54" x 74" Dinette Bed
- Tinted Safety-Glass Windows
- Portable Bluetooth Speaker
This Sunray travel trailer with its 12' length and 1,320-LB dry weight, is simple to navigate. You have most of the basic essentials without needing to tow all of the extra weight. There is an outdoor kitchen that comes with a two-burner stove top, a refrigerator, and a microwave so that you can cook dinner without having to start a fire. You will have an outside shower that you can use for various purposes, like rinsing off your equipment, filling a bucket with water, or hosing down your muddy puppy, and there are USB ports and a Winegard HDTV antenna to keep you modern.
The Sunray travel trailer from Sunset Park RV is an investment that you'll be able to enjoy for many years to come! These compact trailers are effortless to tow, so you won't need fancy equipment to have fun at the campsite. The Sunray is built upon a powder-coated steel chassis, and it has a diamond plate rock guard to keep the front end protected from debris. You'll find radial tires, a spare tire with carrier, and .024" aluminum siding on each model. You'll be able to remain comfortable when staying indoors thanks to the air conditioner and furnace. Another way that your camping experience will be elevated is with the Confidence Package which comes with a 6” lift with off-road tires, black steel rims, and a roof rack, and this one even has an awning.
Outdoor kitchen includes cook stove, microwave, refrigerator, and sink with hot and cold running water, an outside shower. Furnace, a/c, stereo, awning, roof rack, screen door and large opening window. A lot of camper in a little package, easy to tow and easy to store. Sleeps 2.
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Stock# 5213
| Sleeps | 2 |
| Length | 12 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 7 ft 6 in |
| Int Height | 4 ft 6 in |
| Hitch Weight | 120 lbs |
| GVWR | 2000 lbs |
| Dry Weight | 1320 lbs |
| Cargo Capacity | 1300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 16 gals |
| Available Beds | 1 |
| Cooktop Burners | 2 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| VIN | 7J33S1EA18NS007375 |
Sunray Classic 109 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


