Used 2022 Shasta RVs Shasta 18BH Travel Trailer
Calgary's LARGEST selection of pre-owned inventory.
Shasta RVs Shasta travel trailer 18BH highlights:
- Bunk Beds
- Front 60" x 74" Bed
- 24" x 40" Shower
- Booth Dinette
- Pass-Through Storage
- Outside Shower
Compact and full of features for you and your family to enjoy camping! There is an RV queen bed up front to sleep comfortably, and a set of bunk beds next to the full bathroom in the rear. Someone might even sleep on the booth dinette once easily setup for nighttime. The galley kitchen offers full amenities to make meals, and you will find storage throughout in overhead cabinets. And you can bring along those larger camping items like fishing poles, camping chairs and outdoor games in the pass-through compartment.
With each Shasta travel trailer by Shasta RVs, premium wood products are used such as 2x2 wall studs on 16" centers and 5/8" thick tongue and groove plywood floors. The 5" wood roof trusses support full walk-on roof decking wrapped with a seamless PVC membrane. Also included is a aerodynamic radius front profile, a front colored rock guard to protect against road debris, a straight axle with electric brakes, molded rain gutter with extra long spouts, a power tongue jack for easy setup, plus an oversized, lighted pass-through compartment with exterior access, and interior access under the bed. The interior offers decorative cabinet pulls, lighted cupholders with two USB chargers, a stainless steel sink, and more providing value and convenience. Rest easy when you purchase a lightweight Shasta that is built to last!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 25158DX
| Sleeps | 5 |
| Length | 23 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Hitch Weight | 350 lbs |
| GVWR | 5050 lbs |
| Dry Weight | 3400 lbs |
| Cargo Capacity | 1850 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 36 gals |
| Black Water Capacity | 36 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Residential |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | Power with LED Light |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
Shasta 18BH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


