Used 2022 Shasta RVs Phoenix 334FL Fifth Wheel
Shasta Phoenix fifth wheel 334FL highlights:
- Front Entertainment Center
- Hutch
- Kitchen Island
- Free Standing Table
- Rear Full Bathroom
- Outside Refrigerator
When you are looking for your own room in your next fifth wheel, this Phoenix will show you a spacious front living area with a front wall entertainment center, dual opposing tri-fold hide-a-bed sofas and theater seating that is separate from the centrally located kitchen. The main entry is within the kitchen and there is an island, a residential pantry, full kitchen amenities including a second pantry plus a free standing table with four chairs. The master suite offers a queen bed slide, clothing storage and a spacious rear bathroom with a shower including a seat and glass sliding doors, dual sink V-shaped vanity, and a space prepped for a washer/dryer.
With any Phoenix mid-profile fifth wheel by Shasta RVs, the stand out construction features include residential 5" truss rafters, full walk-on roof decking, vacuum bonded and aluminum framed sidewalls with rot proof AZDEL composite sidewall panels, a six-layer, bonded and aluminum framed main floor structure, and Weather Shield+ that offers cold and hot testing, space age reflective technology, a ducted furnace to an enclosed, insulated and heated underbelly and more so you can camp during any season you wish. The interior offers modern features and style from the modern entertainment center prepped for a 50" up to 58" TV, the coordinating solid wood slide out fascia, the decorative, modern window box valances/lambrequins, the motion sensor light in the bathroom, and the durable and seamless Thermofoil, granite/marble style counters that are heat resistant. Don't give up luxury and high-end features when you camp, choose a Phoenix!
Did not buy today, but I will be back! Shawn showed me what I asked to see and walked me through what might fit my needs. I am coming back when I'm ready to buy. Best prices on 2025 units. - Paul
Stock# 0AR1802
Interior Color: 4
| Sleeps | 6 |
| Slides | 5 |
| Length | 42 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 5 in |
| Int Height | 7 ft 1 in |
| Interior Color | 4 |
| Hitch Weight | 2708 lbs |
| GVWR | 15000 lbs |
| Dry Weight | 12400 lbs |
| Cargo Capacity | 2600 lbs |
| Fresh Water Capacity | 48 gals |
| Grey Water Capacity | 85 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Tire Size | 16" |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 20' Electric w/LED Light Strip & One Hand Pitch Adjustment |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3SPYB9NA001802 |
Phoenix 334FL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


