Used 2022 Rockwood Rockwood GEO Pro 19FBS Travel Trailer
Forest River Rockwood Geo Pro travel trailer G19FBS highlights:
- Exterior Storage
- Full Bath
- Three Burner Cooktop
- Wardrobe
This is the perfect couple's trailer, so sneak away for a weekend in the woods. There is a 72" sofa slide out with a table that will be perfect for meals times, relaxing, or additional sleeping space if you have a guest or two. This model includes a 12V TV to keep you busy on those rainy days, and the queen bed will provide a great night's rest. This model also includes an outside griddle and an 11' power awning so you can enjoy those nice days outdoors!
The Rockwood GEO Pro travel trailers and toy hauler by Forest River are ready for all your adventures. The interior and exterior Azdel construction, along with the vacuum laminated roof and walls provide a durable trailer, and the Dexter torsion axles with aluminum wheels make towing easier than ever. There are many convenient amenities, like the 13,500 BTU A/C, the Bluetooth system control panel, and the all-in-one Teton HD TV/WiFi/FM antenna with LTE prep. Each model includes frameless windows, fabric valances and roller shades, and a modern interior that will make you feel right at home. Everything you're looking for in your next RV is in a Rockwood GEO pro by Forest River!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
Stock# B717A
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 20 ft 8 in |
| Ext Width | 7 ft 8 in |
| Ext Height | 10 ft 3 in |
| Hitch Weight | 479 lbs |
| Dry Weight | 3375 lbs |
| Cargo Capacity | 1104 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Gas/Electric Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | 12V TV |
| Awning Info | 11' Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 5ZT2RSHC2N3022059 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


