Used 2022 Renegade Valencia 38BB Motor Home Super C - Diesel
Pre Owned Promise Multi Point Pre-Delivery Inspection Ask our RV Pros for details!
View all Valencia Floorplans
2022 38BB Features and Options
What Our Customers Are Saying
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Price:
$238,480
You Save: $18,485
Sale Price: $219,995
You Save: $18,485
Sale Price: $219,995
Campers Inn
Location: Merrimack NH
Stock# 108721A
Location: Merrimack NH
Stock# 108721A
Chassis: Freightliner Custom S2RV
Stock# 108721A
Chassis: Freightliner Custom S2RV
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2022 38BB Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 12 ft 6 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 12000 lbs |
| GVWR | 33000 lbs |
| Fresh Water Capacity | 150 gals |
| Grey Water Capacity | 75 gals |
| Black Water Capacity | 75 gals |
| Tire Size | 295/75R22.5" |
| Furnace BTU | 34000 btu |
| Fuel Type | Diesel |
| Miles | 33012 |
| Engine | Cummins ISB 6.7L |
| Chassis | Freightliner Custom S2RV |
| Horsepower | 360 hp |
| Fuel Capacity | 100 gals |
| Wheelbase | 279 in |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | RV King |
| Torque | 800 ft-lb |
| Refrigerator Type | Residential with Ice Maker |
| Refrigerator Size | 19 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 gals |
| Water Heater Capacity | 10 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 40" LED TV, BR 32" LED TV, Bunks 19" TV, Ext. 32" LED TV |
| Awning Info | Electric Girard GG Lateral Arm with LED Lights |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Gross Combined Weight | 46000 lbs |
| Shower Type | Neo-Angled |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4UZADVFC7NCNE8890 |
For more information
Contact Us
Valencia 38BB Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


