Used 2022 Prime Time RV Tracer 260BHSLE Travel Trailer
Prime Time Tracer LE travel trailer 260BHSLE highlights:
- Double-Size Bunk Beds
- Front Bedroom
- Sofa
- Pantry
- 19' Power Awning
If you are looking for a trailer with double-size bunks and a private bedroom, you have found it, plus the Tracer LE has many more features you will want on your next camping trip! The queen bed and two wardrobes are behind a partial wall with solid doors for added privacy. The double-size bunks are in the rear corner next to the full bathroom for convenience for the kids or your guests. And the L-shaped counter with kitchen sink and full amenities sets up the cook nicely to be able to make meals for everyone. And you will love the extra floor space created by the booth dinette and sofa slide out.
With any Tracer LE travel trailer by Prime Time, you will have Eternabond construction, an enclosed and heated underbelly by radiant and forced air heat to tank compartment for four seasons of travel, a manual tongue jack and stabilizer jacks, plus steel wheels and steel entry steps with an XL grab handle. Inside there is LED lighting, a soundbar, shaker style cabinet doors, and more depending on the trailer you choose!
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
You Save: $2,949
Sale Price: $21,995
Stock# 39272A
Exterior Color: BLACK / FIBERGLASS
Interior Color: BROWN
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 30 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Interior Color | BROWN |
| Exterior Color | BLACK / FIBERGLASS |
| Hitch Weight | 675 lbs |
| Dry Weight | 5156 lbs |
| Cargo Capacity | 2519 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Large Two Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 14500 btu |
| Awning Info | 19' Power w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2TRRB8NB522488 |
Tracer 260BHSLE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


